مجله آشپزی غذای خانگی مامان پز قم

1399/08/25

طرز تهیه استانبولی پلو به روش های مختلف و مجلسی طرز تهیه استانبولی پلو مجلسی,طرز پخت استانبولی

طرز تهيه استانبولی

 

طرز تهیه استانبولی

همانطور که همه ی شما می دانید استانبولی پلو، یکی از غذاهای پرطرفدار ایرانی است که به روش های متفاوتی تهیه می شود. این غذا را به روش های متفاوتی تهیه می شود. این غذا را بدون گوشت، با گوشت چرخ شده، گوشت ریز شده و یا حتی با مرغ تهیه می کنند.

 

برای طرز تهیه استانبولی نذری از گوشت چرخ کرده استفاده می کنند. 

 

طرز تهیه استانبولی پلو با مرغ:

مواد لازم استانبولی پلو:

پیاز   1 عدد
برنج   3 پیمانه
 سینه مرغ  1 عدد
 گوجه فرنگی  2 عدد
 سیب زمینی متوسط  2 عدد
 رب گوجه فرنگی  2 قاشق غذاخوری
 نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه  به مقدار لازم

 

طرز پخت استانبولی پلو با مرغ :

ابتدا مرغ را با 1 عدد پیاز و نمک و فلفل سیاه و مقداری زردچوبه بپزید. سپس سیب زمینی را پوست بگیرید و نگینی خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید. سپس پیاز را ریز خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید. سپس گوجه را ریز خرد کنید و به پیازها اضافه کنید و بعد مرغ ها را ریش ریش کنید و به آن ها اضافه کنید زردچوبه، نمک، فلفل سیاه و رب گوجه را به آن اضافه کنید.

 

پس از اینکه آب گوجه ها کشیده شد سیب زمینی های تفت داده شده را به آن ها اضافه کنید. و مخلوط کنید. آب برنج را بریزید و اجازه بدهید بجوشد سپس برنج را در آن با نمک بجوشانید زمانی که اطراف برنج نرم شد و مغز آن ها سفت بود، زمان آبکش کردن آن است. 

 

پس از آن کف قابلمه را روغن بریزید و ته دیگ مورد نظرتان را قرار بدهید سپس برنج و سس را به صورت لایه ای بریزید. و روی آن چند سوراخ بزنید و مقدار کمی آب جوش روی آن بریزید و دمکنی قرار بدهید.

 

زیر آن را زیاد کنید زمانی که بخار افتاد زیر شعله را کم کنید. و پس از دم کشیدن روی آن روغن بریزید و آن را مخلوط کنید و با سالاد شیرازی میل کنید.

 

برای پخت این دستور می توانید سیب زمینی را حذف کنید و از لوبیاسبز استفاده کنید.

 

استانبولی پلو یا گوجه پلو:

طرز تهیه استانبولی

 

این غذا در اصل گوجه پلوست اما ما آن را جزء استانبولی محسوب می کنیم.

 

مواد اولیه استانبولی پلو:

برنج  3 پیمانه 
گوجه فرنگی  10 عدد 
 رب گوجه فرنگی  2 قاشق غذاخوری
 سیب زمینی متوسط  1-2 عدد
 پیاز  1 عدد
زردچوبه  1 قاشق چایخوری 
 فلفل سیاه به میزان لازم
 نمک به میزان لازم 

 

طرز تهیه استانبولی پلو با گوجه:

برای طرز تهیه ی استانبولی پلو، ابتدا پیاز را نگینی خرد کنید و با روغن تفت بدهید زمانی که پیاز ها نرم شدند سیب زمینی را نگینی درست خرد کنید و با پیازها تفت بدهید تا کمی پخته شوند.

 

گوجه ها را می توانید هم با پوست و هم بدون پوست درشت خرد کنید و به سیب زمینی و پیازها اضافه کنید اجازه بدهید گوجه ها بپزند و کمی سرخ شوند بعد از آن رب گوجه فرنگی و نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و آن را مخلوط کنید اجازه بدهید رب گوجه کمی سرخ شود.

 

پس از آن آب برنج خیس کرده را خالی کنید و برنج را داخل سس بریزید و به اندازه ی یک بند انگشت سبابه روی برنج آب بریزید. سپس نمک آن را بچشید که بی نمک نباشد دقت کنید نباید خیلی خوش نمک باشد زیرا پس از جوشیدن آب آن تمام می شود و شورتر می شود بی نمک هم نباشد زیرا هنوز برنج آب را به خودش نکشیده است.

 

و بعد برنج را به حال خود رها کنید تا آب آن بجوشد و کشیده شود زمانی که آب برنج تمام شد اگر تمایل داشتید قالبی در بیاید که مقداری روغن روی و اطراف آن بریزید و در آن دمی بگذارید و اجازه بدهید بخار کند و زیر آن را کم کنید تا دم بکشد اما اگر تمایلی به قالبی در آمدن نداشتید پس از تمام شدن آب آن برنج را در وسط قابلمه جمع کنید و چند سوراخ روی آن بدهید و در آن را دمی بگذارید.

 

این دمپختک بهتر است با برنج ایرانی پخته شود تا عطر و طعم بهتری بگیرد.

 

طرز تهیه استانبولی پلو مجلسی:

طرز تهیه استانبولی مجلسی

 

استانبولی پلو شیرازی و نذری هم به همین سبک تهیه می شود.

 

مواد لازم استانبولی پلو برای 5-6 نفر :

برنج  4 پیمانه 
 لوبیا سبز خردشده  3 پیمانه
 گوشت چرخ کرده 300 گرم 
 رب گوجه فرنگی  2-3 قاشق غذاخوری
پیاز 1 عدد
 پودر دارچین به مقدار لازم 
 نمک و فلفل به مقدار لازم 
 زردچوبه به مقدار لازم 

 

طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده:

برای تهیه ی استانبولی پلو نذری، با همین روش اما میزان مواد لازم را به تعداد غذاها ضرب کنید. ابتدا برنج را پاک کنید و بشویید و خیس کنید. سپس پیاز را نگینی خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید زمانی که پیازها سبک شدند گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و مقداری تفت بدهید.

 

پس از اینکه رنگ گوشت ها تغییر کرد، لوبیا سبزها را اضافه کنید. اجازه بدهید آب گوشت و لوبیاها کشیده شوند. سپس رب گوجه فرنگی و نمک و فلفل و زردچوبه و مقداری دارچین را به آن اضافه کنید و همه ی مواد را تفت بدهید. پس از اینکه رنگ رب از آن خارج شد، مقداری آب داخل آن بریزید و اجازه بدهید تا لوبیاها مقداری بپزند. زمانی که آب سس تمام شد زیر شعله را خاموش کنید.

 

در این حین قابلمه ای را آب کنید و روی گاز قرار بدهید. هنگامی که آب بجوش آمد آب برنج را از آن خارج کنید. و داخل آب جوش بریزید و مقداری نمک داخل آن بریزید. و اجازه بدهید برنج چند دقیقه بجوشد تا حدی که اطراف برنج نرم و وسط آن کمی سفت باشد.

 

سپس آن را آبکشی کنید. اگر تمایل داشتید در حین جوشیدن برنج می توانید مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید. سپس مقداری روغن کف قابلمه ی برنج بریزید و ته دیگ مناسب را روی آن قرار بدهید برای استانبولی ته دیگ برنج هم رنگی و خوشمزه می شود. البته از نان و سیب زمینی هم می توانید استفاده کنید.

 

پس از آن مقداری برنج داخل قابلمه بریزید. سپس مقداری از مواد روی برنج بریزید و باز برنج بریزید و بعد سس. این کار را ادامه بدهید تا موادتان تمام شود. اگر در سس آن پودر دارچین کمی ریخته اید می توانید بین لایه های آن و یا در پایان روی برنج بپاشید در پایان مقدار کمی آب گرم داخل تابه بریزید و روی برنج بدهید و روی آن دمکنی قرار بدهید.

 

زیر شعله را زیاد کنید زمانی که بخار افتاد شعله را خیلی کم کنید و اجازه بدهید برنج تان دم بکشد. در پایان مقداری روغن روی برنج بدهید و برنج تان را مخلوط کنید.

 

این غذا با ترشی و یا سالاد شیرازی و یا سالاد فصل و یا سبزی خوردن بی نظیر می شود.

 

دستور پخت استانبولی

 

نکاتی برای پخت استانبولی پلو :

اگر برای پخت استانبولی پلو عجله دارید بهتر است از قبل لوبیاسبزها را کمی بپزید تا زمان آماده کردن سس کمتر شود.

 

 برای پخت استانبولی پلو با گوشت خرد کرده همین روش ها را انجام بدهید اما گوشت را به تکه های ریز خرد کنید و با پیاز تفت بدهید. و بعد مراحل بالا را انجام بدهید.

 

 خیلی افراد به جای گوشت از سویا استفاده می کنند که این سبک گیاهی و رژیمی است. اما با گوشت خوشمزه تر می شود.

 

 برای همه ی دستورهای پخت استانبولی پلو استفاده از زعفران دمکرده آن ها را خوش عطر و طعم می کند.

 

 برای پخت استانبولی پلو از برنج های ایرانی استفاده کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی