مجله آشپزی غذای خانگی مامان پز قم

طرز تهیه سوجا دیله (ساج ایچی)طرز پخت ساج ایچی (سوجا دیله)

 

طرز تهیه سوجا دیله

سوجا دیله خورشت مخصوص شهر سوباتان است. سوجادیله فوق العاده خورشت لذیذی است که از خوردن آن سیر نمی شوید.

سوجا دیله (ساج ایچی)، از گوشت پرچرب گوسفند تهیه می شود. برای پخت آن، ابتدا گوشت گوسفند را خورد کرده و در ساج که قبلا کمی روغن کره در داخل آن سرخ‌شده، می‌ریزند و پس از اضافه کردن ادویه‌جات لازم و پخته شدن کامل مقداری ماست به آن اضافه کرده و هم می زنند و آن را روی آتش ملایم می گذارند تا دم کشیده و آماده استفاده شود.

 

خورشت سوجا دیله (ساج ایچی):

مواد لازم برای تهیه ی سوجا دیله (ساج ایچی) :

 گوشت  1 کیلوگرم
 پیاز 2 عدد 
 زردچوبه  1 قاشق مرباخوری
 نمک و فلفل و دارچین  به مقدار لازم
ماست  1 پیمانه

 

روش پخت سوجا دیله (ساج ایچی):

ابتدا گوشت را بشویید و داخل قابلمه بریزید. دارچین، ادویه گوشت و فلفل را به آن اضافه کنید و در حدی آب بریزی که حدودا دوسانت آب روی گوشت ها قرار بگیرد سپس روی شعله ملایم قرار بدهید تا آبپز شوند. در همین فاصله داخل ماهیتابه مقداری روغن بریزید و 2 عدد پیاز متوسط را خرد کنید و با هم تفت بدهید، سپس 1 قاشق مرباخوری زردچوبه به پیاز اضافه کنید و اجازه بدهید پیازها سرخ شوند وقتی سرخ شدند شعله را خاموش کنید.

 

نزدیکی های پخت گوشت نمک به آن اضافه کنید. وقتی گوشت پخت آن را داخل صافی بریزید و آب گوشت را نگه دارید. داخل یک قابلمه گوشت را بریزید و پیازهای سرخ شده را اضافه کنید و تفت بدهید. زمانی که تفت دادید 1 پیمانه ماست به آن اضافه کنید و هم بزنید تا جوش بیاید وقتی جوش آمد آب گوشت را به آن اضافه کنید و در قابلمه را ببندید و بگذارید تا با شعله ی ملایم جا بیفتد. حدود 20 دقیقه آخر پخت مقداری دارچین و اگر کم نمک بود، به آن نمک اضافه کنید و در پایان با برنج میل کنید.

 

طرز تهیه سوجا دیله

 

نکاتی برای تهیه ی سوجا دیله (ساج ایچی) :

شاید به نظرتان یک قاشق مرباخوری زردچوبه زیاد باشد اما چاشنی اصلی این خورشت زردچوبه است و رنگ این غذا زرد می باشد.

 

 حتما زردچوبه را در پیاز سرخ کنید تا در خورست، مزه ی زردچوبه را متوجه نشوید.

 

گردآوری: بخش آشپزی